Share | 
 

 Poradnik tworzenia postaci

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
Admin
Liczba postów : 71
Join date : 26/09/2016
avatar
Wstęp

Poniższy temat ma pomóc wszelkim zagubionym duszyczkom w odnalezieniu się w tworzeniu postaci na forum; wszak jest to absolutna podstawa zabawy na forum. Boisz się kanona? Obawiasz się, że nie przełożysz jakiegoś pisarza na postać tak dobrze, jak chcesz, żeby wyszedł? A może masz jakieś inne kłopoty? Poczytaj to, co jest niżej, może trochę rozjaśni ci to postrzeganie różnych kwestii związanych z tworzeniem postaci.
Zacznijmy od tego, że na forum można grać różnymi typami postaci; na początek spójrzmy na Obdarzonych, bowiem do tej pory było najwięcej pytań właśnie o nich. Są to, zgodnie z kanonem, postaci posiadające nadnaturalne moce. Haczyk przy nich jest jeden - każdy z nich jest oparty na pisarzu realnym, zaś jego Zdolność jest oparta na sławnym dziele pióra jego pierwowzoru. W dużym skrócie: Obdarzonym może zostać poeta, powieściopisarz, pamiętnikarz, dramaturg. Na cele fabularne dolną granicą stanowi wiek XVII naszej ery, zaś górną - czasy współczesne.
W związku z tym, postać będąca tworem zupełnie autorskim nie może posiadać żadnej mocy, ale nie ma się czym martwić; każdy z pewnością się odnajdzie. Wystarczy tylko spróbować. Ponadto do dyspozycji graczy są również kanony, czyli bohaterowie występujący w "Bungou Stray Dogs", ale o tym będzie niżej.

Tworzenie Obdarzonych
Zagadnienie jest dość rozbudowaną kwestią, ponieważ czasem ciężko jest się zabrać za sam pomysł na postać. Wymogiem jest bycie opartym na pisarzu, zatem spójrz na swoje książki - masz jakiegoś ulubieńca? Spróbuj skupić się na nim. Zadaj sobie pytanie, w jakim stopniu chcesz dopieścić postać - chcesz kogoś zupełnie luźnego czy chcesz stworzyć magnum opus wśród swoich OC? Jakkolwiek nie wybierzesz, pamiętaj, że zawsze możesz wprowadzać do postaci poprawki. Wracając jednak do pisarza, jeśli coś o nim wiesz, to dobry początek; jeśli to po prostu relacja na zasadzie "podoba mi się jego książka", to też da się coś z tego zrobić. Bohaterowie z BSD są zwykle przynajmniej częściowo oparci na głównym bohaterze głośniejszego dzieła bądź dzieł danego pisarza z dodatkiem osobowości swojego realnego pierwowzoru. Dobrym wyjściem jest poczytanie trochę o danym pisarzu, bo praktycznie zawsze daje pewne punkty zaczepienia przy tworzeniu własnej postaci. Podstawa pod charakter jest - teraz pomyśl, czy pasuje ci takie połączenie, bo każdy ma jakieś mniej lub bardziej lubiane typy, ale są też tacy, którzy wolą próbować nowości. Nie ma co się męczyć z postacią, bo forum to przede wszystkim zabawa. Ze standardowych rzeczy jest jeszcze wygląd - możesz, ale nie musisz się bazować na aparycji pierwowzoru swojej postaci. Przykładowo Atsushi niezbyt przypomina realnego Nakajimę. Poszukaj wizerunku, może narysuj sam? Hulaj dusza. Historia obowiązkowa na forum nie jest, ale może uda ci się coś wykombinować? Jakieś tło jest zawsze przydatne, nawet jako lakoniczny zarys. Po drodze pamiętaj, by wybrać grupę, rangę, tudzież po prostu zawód postaci, także określ jej wiek (zwykle bohaterowie w BSD mają wiek adekwatny do tego, dla kogo pisali), pomyśl o jej predyspozycjach i słabościach, dodaj jakieś ciekawostki. Właściwie ostatnim przystankiem jest nadanie jej jakiejś Zdolności - te zwykle stanowią interpretację tytułu bądź treści jednego z największych dzieł pierwowzoru. Jeśli nie dajesz rady z wyciągnięciem czegoś z tego - popytaj na chacie, na pewno ktoś ci pomoże. Można też postawić na odkrycie Zdolności z czasem - bo czemu nie! No, to już chyba wszystko, co może się przydać przy karcie postaci. Leć i twórz. W razie pytań, chat/pw admina czeka.

Jak zabrać się za kanona?
Jak za każdą inną postać, tylko należy mieć świadomość, że nie wszystko da się z nimi zrobić. Kanon powinien być grany zgodnie z tym, jak został napisany przez Kafkę Asagiriego i nie powinny zachodzić w nim gwałtowne zmiany względem tego, jak został ukazany w mandze. I to właściwie największa trudność. Zgodnie z tym, co wspomniane było przy części tematu dotyczącej tworzenia OC, dobrze jest sobie dobierać postać na podstawie jej charakteru i tego, czy jest się w stanie go odegrać. Jak nadmieniono również wyżej - Obdarzeni oparci są w BSD po części na osobowości zarówno pisarzy, jak i głównych bohaterów z ich dzieł. Jeśli decydujesz się na kanona i nie wiesz, jak się za niego zabrać, spróbuj poczytać o jego pierwowzorze albo sięgnąć po któreś z jego bardziej charakterystycznych dzieł. Nie jest to konieczne, oczywiście, ale może ci pomóc w lepszym zrozumieniu charakteru danej postaci. Tak naprawdę odgrywanie kanona niewiele różni się od gry postacią własną - też pisze się mu kartę, też odgrywa się go według napisanego charakteru, można go rozwijać i nawiązywać relacje - w końcu forum jest postkanoniczne. Trzeba tylko nieco bardziej przyłożyć się do rozgryzienia go; przynajmniej na tym forum jest to jedyny dodatkowy wymóg.

Codzienni bohaterowie
 Gra zwykłym człowiekiem wcale nie musi być szara ani ograniczająca, nawet, jeśli nie ma on żadnych powiązań z organizacjami. Oczywiście może je mieć - wszystkie z nich, poza Departamentem i Gildią, przyjmują ludzi nieposiadających żadnych nadnaturalnych umiejętności. Taka postać może być kimś ciekawym, może brać udział w misjach, rozwijać się - jest to jednak kwestią bardziej indywidualną, niż w przypadku członków organizacji. Jeśli chcesz, by twój pomysł rósł w siłę, dojrzewał i tak dalej, to wystarczy nad tym popracować i, jeśli uważasz, że masz taką potrzebę - zgłosić się z prośbą o pomoc do admina/mg.

Postać a pisarz
Choć jest to wspomniane w regulaminie - postać w uniwersum Bungou Stray Dogs nie jest pisarzem, którego nazwisko nosi. Póki co jedynym przypadkiem, który pisarzem jest ze względu na swoją Zdolność, jest Edgar Allan Poe oraz był Soseki Natsume. Wiele relacji pokrywa się z tymi, które były realnie, inne są ich odwrotnością, natomiast z reguły sami tytułowi literaci najbardziej odnoszą się do postaci z dzieł, od których nazwy noszą ich Zdolności. Można to potraktować mniej więcej na tej samej zasadzie, co podmiot liryczny w wierszu - nigdy nie jest autorem.
Kiedy OC dostanie kanona

Sprawa tyczy się najbardziej znanych twórców - tworzenie ich jako OC może być ryzykowne, ponieważ na takich skupia się autor Bungou. Jeśli dany pisarz dostanie postać kanoniczną, użytkownik odgrywający OC tego samego pisarza ma obowiązek dogadania się z administracją w kwestii tego, jak pogodzić kanona i OC. Jeżeli dany gracz prowadzi już dwie postacie kanoniczne i wyniknie taka sytuacja, może otrzymać pozwolenie na trzecią, jeśli nie będzie ściśle powiązana z poprzednimi.

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://straydogs.forumpolish.com
 
Poradnik tworzenia postaci
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» 001. Tworzenie postaci i wzór karty
» WZÓR KARTY POSTACI I WSKAZÓWKI TWORZENIA (uczeń i student)
» WZÓR KARTY I WSKAZÓWKI TWORZENIA (dorosły)
» Wzór Karty Postaci
» Karta postaci - Allan Callas

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Stray Dogs PBF :: Prolog :: Biblioteka-
Kody oryginalnego stylu forum stworzone przez Okhmhakę. Obrazki użyte na forum nie są własnością administracji; zostały jedynie przystosowane pod forum. Jeśli jesteś autorem któregoś z nich i nie życzysz sobie, by był na forum, skontaktuj się z administracją.
If we used your art and you feel uncomfortable with it, contact Chuuya.