Share | 
 

 Realia

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
Admin
Liczba postów : 69
Join date : 26/09/2016
avatar
Jokohama

Jokohama (zapis spolszczony, poprawny jest zarówno ten, jak i zapis międzynarodowy) jest miejscem akcji zarówno serii Bungou Stray Dogs, jak i forum Stray Dogs. Jest drugim największym miastem w Japonii, największym portem oraz jedną z głównych podwalin japońskiego przemysłu. Zamieszkuje ją ponad 3,700,000 mieszkańców, z czego zaledwie około 89,000 osób to obcokrajowcy, przy czym najliczniejszą mniejszość stanowią Chińczycy. Akcja forum skupia się na okręgach leżących na wybrzeżu miasta - Nishi, Naka, Isogo i Kanazawa - gdyż, tak jak wspomniano wcześniej, są one najistotniejsze dla Jokohamy i w nich najbardziej tętni życie, zaś fabularnie - są głównym ośrodkiem działalności Mafii Portowej.
Klimat, głównie przez położenie miasta nad morzem, jest dość łagodny; średnia temperatur zimowych wynosi około 5°C, zaś letnia mieści się w granicach 26°C. Opady najbardziej obfite są w czerwcu i wrześniu, przy czym najczęstszymi są naturalnie deszcze. Ciężko jest uświadczyć tu śniegu zimą, bowiem temperatura prawie nigdy nie spada tu poniżej zera; częstszym obrazkiem zimowym są śliskie i ubłocone chodniki.
Jokohama jest przepełniona rozmaitymi obiektami turystycznymi - muzea, plaże, parki, liczne pomniki lub po prostu miejsca skupiające się stricte na popkulturze. Wiadomo wszak, że obecnie Japonia słynie przed wszystkim z przemysłu anime i muzycznego, przez co wielu ludzi w pierwszej kolejności myśli o tychże, a dopiero w dalszej na kulturze minionych wieków. Miasto jest jednak tak wielkie, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie, najwyżej po drodze gubiąc samego siebie.
W razie, gdyby pojawiła się potrzeba zagrania czegoś poza obrębem miasta, forum "Poza miastem" służy właśnie do tego. Jedynym wymogiem jest określenie, gdzie dana lokacja się znajduje.

Japońskie zwyczaje i dziwactwa


  • Japończycy są bardziej oficjalni niż osoby z naszego kręgu kulturowego. Używają adekwatnych zwrotów grzecznościowych i tytułowania, zazwyczaj są bardzo formalni i poważni. Kłaniają się też zamiast ściskania dłoni rozmówcy, zachowują się z reguły subtelnie i mówią niedosłownie.
  • Japończyk zawsze przedstawi się najpierw nazwiskiem a potem imieniem.
  • Napiwki są często brane za gest obraźliwy.
  • Tytułowanie innych ludzi i zaimki używane do mówienia o sobie lub o innych mają spore znaczenie.
  • Japonia jest dość czysta etnicznie, 98% ludności to Japończycy.
  • Telefony: karty SIM mają przypisane do siebie okresy ważności i limit zużycia danych. Większe miasta jednak mają sporą sieć Wi-Fi, która pomaga w komunikowaniu się. SMSy nie są używane tu zbyt często, Japończycy preferują maile, które ze względu na ilość darmowych punktów Wi-Fi są o wiele bardziej korzystne. Używanie telefonu w komunikacji miejskiej jest uważane za wysoce niekulturalne, podobnie picie lub jedzenie, kiedy się idzie.
  • Istotna jest relacja senpai (ranga wyższa) - kouhai (ranga niższa), przy czym funkcjonuje ona nie tylko w szkołach i pracy; istnieje wyrażenie "jinsei no senpai" odnoszące się po prostu do osoby starszej wiekiem. W pracy senpaiem może być osoba młodsza, jeżeli zaczęła staż wcześniej niż starsza.


Szkoły w Japonii

Szkoły w Japonii również są kwestią specyficzną. Rok szkolny dzieli się na trzy części: zaczyna się dnia pierwszego kwietnia i trwa do końcówki lipca. Następnie jest przerwa wynosząca około 6 tygodni, po której uczniowie wracają do szkół na początku września i uczą się do końcówki grudnia, po czym przychodzi czas kolejnej, dwutygodniowej przerwy na święta. Trzeci semestr trwa od początku stycznia do końca marca. W większości szkół obowiązują mundurki. Obowiązkowa edukacja dobiega końca w chwili ukończenia gimnazjum (15 lat), a dziecko może wybrać, czy chce iść do liceum czy szukać pracy.
Program nauczania liceum obejmuje: japoński (język i literatura), matematykę, wychowanie fizyczne, język obcy (zwykle angielski), nauki ścisłe, nauki społeczne, dodatkowo każdy uczeń jest zobowiązany do podjęcia się przynajmniej przez rok nauki dotyczącej gospodarstwa domowego. Dodatkowymi przedmiotami do wyboru najczęściej są rozszerzenia standardowych, informatyka, agrokultura, dodatkowy język. Poza tym uczniowie, by nauczyć się obowiązkowości, muszą sprzątać szkołę samodzielnie.
Co ciekawe, w Japonii nie trzeba mieć w większości przypadków ukończonych studiów, by zostać nauczycielem - konieczne jest jedynie posiadanie licencji nauczyciela i ukończenie adekwatnych kursów lub zdanie egzaminu. W tamtejszych szkołach nie funkcjonują woźne; uczniowie sami sprzątają placówkę, co ma ich nauczyć odpowiedzialności. Istotny jest też fakt, że japońscy uczniowie mają wielki szacunek do nauczycieli; czarne owce zdarzają się co prawda, ale nie są tak częstym zjawiskiem.

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://straydogs.forumpolish.com
 
Realia
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Fabuła (Realia)

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Stray Dogs PBF :: Prolog :: Biblioteka-
Kody oryginalnego stylu forum stworzone przez Okhmhakę. Obrazki użyte na forum nie są własnością administracji; zostały jedynie przystosowane pod forum. Jeśli jesteś autorem któregoś z nich i nie życzysz sobie, by był na forum, skontaktuj się z administracją.
If we used your art and you feel uncomfortable with it, contact Chuuya.